Najczęstsze przyczyny awarii elektrycznych w domu — o czym musisz wiedzieć?

Awarie elektryczne mogą przytrafić się każdemu. Nagłe przerwy w dostawie prądu wywołują przerażenie u osób nieznających się na elektryce. W przypadku wielu sytuacji, wsparcie specjalistów okazuje się niezastąpione. Samodzielna naprawa instalacji elektrycznej wykracza poza kompetencje standardowego mieszkańca i wymaga specjalistycznych uprawnień. Warto jednak zdobyć nieco informacji o najczęstszych przyczynach awarii. Wiedza ta pomoże w szybkim zdiagnozowaniu problemu i nada kierunek poszukiwaniom fachowej pomocy. Czytaj dalej, a poznasz najpowszechniejsze przyczyny uszkodzeń domowej instalacji elektrycznej.

Brak prądu w domu na skutek wybicia bezpieczników

Popularne korki odpowiadają za zdecydowaną większość przerw w dostawie prądu. Charakterystyczne wybijanie korków to kolokwialne określenie automatycznego mechanizmu wyłączenia bezpieczników instalacji. Zewnętrznym objawem tego procesu pozostaje opadnięcie wyłączników w skrzynce. Brak prąd w domu wynika z prawidłowego działania wbudowanych mechanizmów zabezpieczających pracę instalacji.

Jeśli licznik prądu w mieszkaniu zarejestruje wyższe zużycie prądu niż dopuszczona wartość nominalna, następuje błyskawiczne odcięcie dopływu. Musisz jednak pamiętać, że uruchomienie systemów bezpieczeństwa nie podaje na tacy gotowej diagnozy problemu. Istnieje kilka głównych przyczyny wybijania korków. Każdą z nich należy analizować z osobna i podjąć właściwe środki zaradcze.

Dlaczego „wyskakują” korki?

W pierwszej kolejności, genezy problemu wybijania bezpieczników warto poszukiwać w zbyt dużej ilości urządzeń działających jednocześnie. Następuje wówczas przeciążenie instalacji elektrycznej, a mówiąc ściślej — przekroczenie mocy umownej wprowadzonej do ustawień bezpiecznika.

Brak prądu w domu na skutek przeciążenia instalacji staje się często bolączką starych mieszkań, gdzie archaiczny system okablowania nie nadąża za postępującą elektryfikacją czynności domowych i związanego z nią większego zapotrzebowania na energię. Niestety, w takich okolicznościach naprawa instalacji elektrycznej zazwyczaj nie jest możliwa. Konieczna będzie wymiana wszystkich kabli i całkowita renowacja układu.

Zanim jednak podejmiemy decyzję o tak daleko idącej inwestycji, sprawdźmy stan techniczny samych bezpieczników. Ich wymiana na urządzenia automatyczne o poprawionej odporności na wysoki pobór prądu dość często rozwiązuje uciążliwe problemy. Usługi elektryka zawsze obejmują wymianę bezpieczników, a koszty tej czynności nie powinny wywołać turbulencji w domowym budżecie.

Wybijanie korków i brak elektryczności w domu wynika niekiedy z awarii konkretnego urządzenia elektrycznego. Uszkodzony sprzęt wykazuje niestabilność energetyczną i szybko prowadzi do uruchomienia bezpieczników. Diagnostyka pozostaje tutaj dość łatwa w realizacji — jeśli po włączeniu danego urządzenia obserwujemy częste działanie mechanizmów zabezpieczających, otrzymujemy jasny sygnał świadczący o awarii. Nie bagatelizujmy tego problemu — zwarcie instalacji elektrycznej rozpoczyna się z pozornie błahych powodów, które później generują kolosalne wydatki na naprawę układu elektrycznego.

Stara instalacja elektryczna

Popularność usługi elektryka we Wrocławiu, Łodzi, Warszawie czy Poznaniu wynika z obecności wielu starych kamienic, gdzie instalacja elektryczna przestała spełniać współczesne normy. Wcześniej lub później należy podjąć trudną decyzję o modernizacji układu. Przestarzała instalacja objawia się częstymi przeciążeniami i przerwami w dostawie prądu.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, wykonawcy budowlani powszechnie stosowali okablowanie aluminiowe. Degradacja przewodów i połączeń między nimi doprowadza dzisiaj do częstych zwarć instalacji elektrycznej. Co więcej, kable tego typu nie są w stanie poradzić sobie z rosnącą konsumpcją energii w każdym mieszkaniu. Zwlekanie z wymianą instalacji stwarza ogromne ryzyko uszkodzenia sprzętu domowego, a nawet wywołania pożaru.

Mechaniczne uszkodzenie gniazdek elektrycznych

Kto nie wyrwał przypadkiem kabla z gniazdka podczas odkurzania lub ścierania podłóg? Akumulacja takich niewinnych błędów szybko prowadzi do zniszczenia gniazdka elektrycznego i konieczności jego wymiany. Objawem mechanicznego uszkodzenia gniazdek jest nie tylko chwilowy brak prądu w domu — to akurat najmniej dotkliwa opcja. Dużo poważniejszą konsekwencją okazuje się zwarcie instalacji elektrycznej w całym budynku. Warto zatem dbać o właściwe mocowanie gniazdek i unikać wyłączania sprzętów nagłym pociągnięciem.

Trudne warunki atmosferyczne

Jeśli braki prądu dotyczą całego osiedla lub szeregu domów jednorodzinnych, częstym winowajcą takiego stanu rzeczy pozostają niekorzystne warunki atmosferyczne. Silny wiatr może doprowadzić do zwalenia gałęzi drzew na zewnętrzne przewody elektryczne, a czerwcowa burza skutkuje punktowym zwarciem instalacji elektrycznej.

W takich okolicznościach mieszkańcy niewiele zdziałają na własną rękę. Lekarstwem na problemy z instalacją będą wówczas fachowe usługi elektryka, który zdiagnozuje uszkodzenie i zaproponuje optymalne rozwiązanie.

Przewiercony kabel

Warto wspomnieć o jeszcze jednej przyczynie zwarcia instalacji elektrycznej w domu i mieszkaniu. Jest ona związana z niewłaściwie prowadzonymi czynnościami remontowymi, podczas których dochodzi do przerwania ciągłości kabli elektrycznych. Wiercenie w ścianie powinno odbywać się z zachowaniem standardów bezpieczeństwa. Brak świadomości o położeniu okablowania to prosty przepis na poważne kłopoty.

Przewiercenie kabla jest częstym następstwem wieszania mebli ściennych, kucia tynków czy innych czynności wymagających ingerencji w strukturę ściany. Firmy świadczące usługi elektryka we Wrocławiu na porządku dziennym otrzymują zlecenia naprawy instalacji uszkodzonej w trakcie remontu. To spory problem — wymaga wymiany kabla na całej jego długości. W przeciwnym razie ryzykujemy nie tylko brakiem prądu w domu, lecz przede wszystkim zwarciem instalacji elektrycznej, a nawet śmiertelnym porażeniem.

Jeśli nie wiemy, którędy biegną kable elektryczne, powstrzymajmy się od wiercenia. Zdobycie planu instalacji od zarządcy nieruchomości pozwoli uniknąć kosztownych błędów i zapewni bezpieczeństwo dla użytkownika.

Pogotowie elektryczne Wrocław

Usługi elektryka we Wrocławiu — kompleksowa naprawa instalacji elektrycznej

Każde przeciążenie instalacji elektrycznej wymaga bliższego przyjrzenia się problemowi. Korzystanie z fachowej usługi elektryka stanowi wyraz odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i pozostałych członków rodziny. Naprawa instalacji elektrycznej wymaga specjalistycznych uprawnień, dostępu do profesjonalnych narzędzi i znajomości zasad BHP.

Powiedzieliśmy o najczęściej występujących przyczynach awarii elektrycznych w domu. Nie jest to jednak zamknięta lista — wiele przyczyn wymyka się schematom i rodzi potrzebę szczegółowej diagnostyki. Kompleksowe usługi elektryka we Wrocławiu znajdziesz w ofercie firmy Millwork Builders — skontaktuj się z nami i otrzymaj fachową pomoc niezależnie od okoliczności. A w przypadku nagłych awarii zachęcamy do skorzystania z naszego pogotowia elektrycznego we Wrocławiu i okolicach.